Vai manus ciršanas apliecinājumus atcels?

Aerial view of green tops of pine wood

Aprīļa sākumā meža nozari satricināja ziņa, ka daudzviet Latvijā plānots atcelt ciršanas apliecinājumus, kas izsniegti, ja to caurmēra vērtības būs atzītas par spēkā neesošām.

Ko tas īsti nozīmē?

2022. gadā valdība pieņēma grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr. 935 “Noteikumi par koku ciršanu mežā”, kas paredzēja samazināt koku ciršanas caurmēru, šādā veidā atļaujot tievāku un līdz ar to jaunāku koku ciršanu. Atļautais koku ciršanas diametrs tiešām kļuva ievērojami mazāks: priedei tas saruka no 39 līdz 30 centimetriem, bērzam – no 31 līdz 25 centimetriem, savukārt – eglei no 31 līdz 26 centimetriem.

Tomēr šī gada 8. aprīlī saskaņā ar Satversmes tiesas lēmumu pieņemtie grozījumi tika atzīti par spēkā neesošiem, kas savukārt Valsts meža dienestam uzliek par pienākumu atcelt ciršanas apliecinājumus gadījumos, kad caurmēra vērtības ir neatbilstošas. Dienestam arī līdz 2024. gada 15. maijam jāveic pārbaudes 5874 mežaudzēs, lai noskaidrotu, vai caurmērs ir pietiekams. Katru gadījumu speciālisti izvērtēs individuāli un tad, ja ciršanas apliecinājumus nolems atcelt, meža īpašniekam nosūtīs paziņojumu.

Ko darīt, ja par tavu mežu izsniegtos ciršanas apliecinājumus atceļ?

Ja saskaries ar situāciju, ka ciršanas apliecinājumi tavā mežā tiek atcelti, vari vērsties Valsts ieņēmumu dienestā, rakstot iesniegumu par valsts nodevas atmaksu, kas samaksāta par ciršanas apliecinājuma izsniegšanu. Ja esi noslēdzis darījumu par cirsmas izstrādi un tagad kāda no darījumā iesaistītajām pusēm izsaka pretenzijas, tad Satversmes tiesas spriedums paredz, ka šādas situācijas jārisina civiltiesiskā kārtībā.

Tāpat, ja atcelto apliecinājumu dēļ iepriekš sarunātais pircējs atsakās cirsmu pirkt vai pats to nevari izstrādāt, ir vērts apsvērt domu pārdot mežu (kokus kopā ar zemi). SIA „Trovent” komanda iegādājas meža īpašumus visā Latvijā un labprāt izskatīs jebkuru piedāvājumu. Raksti uz e-pastu info@trovent.lv, zvani pa tālruni 29429555 vai aizpildi kontaktformu, un mēs ar tevi sazināsimies.