Kā aizņemties

Nav vērts sevi mānīt – aizņemties ir vieglāk par vieglu, taču – kā atdot parādu? Ar to arī būtu jāsāk aizņemšanās process.

Ātrie kredīti internetā

Uzziniet savus kopējos ienākumus

Ja esat cilvēks, kurš dzīvo no dienas dienā, īpaši nerēķinot summas, kuras ienāk un iziet no bankas konta, Jums, iespējams, varētu rasties šaubas, atbildot uz šādu jautājumu. Bet šis apstāklis ir ļoti svarīgs brīdī, kad Jums būs konkrēti jāizlemj, cik varat atļauties maksāt ik mēnesi, lai segtu kredītu un tā procentus.

Aprēķiniet summas, ko izdodat ikdienā

Ieviesiet pierakstu kladi, atveriet datorā jaunu failu vai telefona piezīmju grāmatiņu un sāciet atzīmēt visus izdevumus. Pirmo mēnesi pierakstiet itin visus tēriņus – tā Jūs sapratīsiet, kam Jūs izdodat naudu, un varēsiet pajautāt sev, kam tad īsti vajadzīgs aizņēmums. Ja kredīts jāņem ikdienišķo vajadzību segšanai, apsveriet iespēju samazināt ikdienas tēriņus. To var darīt dažādi: iepērkoties izdevīgāk, apkarojot nelāgos paradumus tērēt naudu sīkumos, plānojot pirkumus, atmetot sliktos un neveselīgos ieradumus (smēķēšana, alkohols), aizstājot pērkamās preces ar aizlienētām (grāmatas lasīt bibliotēkā, ar ziņām iepazīties internetā, nevis pērkot preses izdevumus). Varbūt izrēķināsiet summas, kas tiek izdotas par benzīnu un automašīnas stāvvietām, tādējādi aplēšot kājāmgājēja vai velobraucēja stāvokļa izdevīgumu. Sadalot izdevumus pa kategorijām, Jūs varēsiet sava „iztikas groza” saturu samazināt, procentuāli atvēlot mazākas summas katrā tēriņu iedaļā.

Aprēķiniet, cik naudas paliek pāri

Atņemiet no visu ienākumu summas visu izdevumu summu un aplūkojiet skaitli. Vai tas ir pietiekams, lai, ik mēnesi atmaksājot kredītu šādā apmērā, Jūs varētu iegūt kāroto preci vai pakalpojumu? Ja summa ir pārāk maza, jāapsver taupības režīma uzsākšana, kā minēts iepriekš. Vai arī – papildu ienākumu plānošana. Savus hobijus Jūs varat pārvērst naudu nesošās nodarbēs. Atveriet veikalu vietnē www.etsy.com un pārdodiet rokdarbus un mākslas priekšmetus, sāciet tulkošanas darbus par samaksu, pieskatiet bērnus, uzkopiet mājas vai dārzus. Šīs nodarbes var brīvi legalizēt, piesakoties Valsts ieņēmumu dienestā uz konsultāciju. Izlūkojiet skapjus un garāžu. Bieži vien atrodas mantas, kas Jums pašam vairs nenoder, bet ir labas lietošanai citiem. Internetā pārdodiet tās, ieņemot nepieciešamo summu tam, ko vēlaties iegūt.

Salīdziniet aizdevējus

Latvijā ir triju veidu aizdevumu iespējas. Varat aizņemties bankās, nebanku kredītiestādēs un, izmantojot savstarpējo aizdevumu platformas. Banku pakalpojumi varētu būt lētāki, taču to iegūšanai ir nepieciešams ilgāks noformēšanas termiņš. Taču, ja esat ilggadējs bankas klients, vieglāk risināt finanšu problēmas: Jūs pazīstot, banka var ieteikt labākos risinājumus, iespējams, piedāvāt izdevīgākus kredīta noteikumus. Ja vēlaties aizņemties nelielas summas, noder distances kredītu izsniedzēji jeb alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēji. LAFPA jeb Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēju asociācija apvieno distances kredītu izsniedzējus, kas kļuvuši par asociācijas biedriem. Jūs spersiet pareizo soli, izvēloties oficiāli reģistrētu aizdevēju, un www.lafpa.lv atrodamajā biedru sarakstā vis aizdevēji ir valsts legalizēti uzņēmumi. Vēl viena iespēja ir savstarpējo aizdevumu platformas. Šīs internetā atrodamās kompānijas dod iespēju cilvēkiem, kuriem ir ieguldīšanai paredzēti naudas līdzekļi, sastapties ar tiem, kam nepieciešams aizdevums. Katram no aizdevumu veidiem ir savas priekšrocības un trūkumi. Vienmēr jānomaksā vispirms svarīgākie maksājumi, kuros ietilpst arī kredītsaistību atmaksa, un jāseko līdzi pārējiem saviem izdevumiem, lai mēneša beigās Jūs neatrastos jaunās naudas grūtībās. Tiklīdz ir radušās problēmas ar kredīta atmaksu, ziņojiet savam kredīta devējam, lai kopīgi atrisinātu radušos situāciju.

Akciju tirgus

Kā piemēru akciju tirgus darbībai var minēt Nasdaq Baltic. Ar Nasdaq Baltijas biržu atbalstu dažādu veidu vērtspapīri tiek iekļauti regulētajā tirgū. Akciju emitents var izvēlēties vienu no Baltijas biržu organizētajiem regulētajiem tirgiem, kurā iekļaut savus finanšu instrumentus: tieši akcijas ir iekļautas Baltijas Oficiālajā sarakstā un Baltijas Otrajā sarakstā. Pastāv arī biržas organizētais alternatīvais tirgus, kurā kotētas jaunu, strauji augošu uzņēmumu akcijas. Alternatīvajā tirgū akcijas var tikt iekļautas First North sarakstā. First North ir alternatīvais akciju tirgus, kas augošiem uzņēmumiem nodrošina daudzpusīgas iespējas piesaistīt kapitālu un iegūt lielāku atpazīstamību Baltijas finanšu tirgos, bet investoriem tas sniedz interesantas ieguldījumu iespējas. Uzņēmumi alternatīvajā tirgū var izmantot tās pašas priekšrocības, ko sniedz kompānijas kotācija regulētajā tirgū, bet ar daudz vienkāršākiem noteikumiem un zemākām prasībām. Investoram ieguldīšana jaunajos uzņēmumos var sniegt gan lielāku peļņu (ja novērojama firmas strauja attīstība), gan risku (jaunajiem uzņēmumiem ir zemākas prasības, lai tas varētu iekļauties alternatīvajā tirgū).

Lai kļūtu par ieguldītāju, jāvēršas pie ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja vai cita vērtspapīru tirgus profesionāļa. Tie ir pakalpojumi, ko var sniegt kredītiestāde vai ieguldījumu brokeru sabiedrība (IBS), ieguldītāja uzdevumā veicot ieguldījumus finanšu instrumentu tirgū, piemēram, izpildot ieguldītāja rīkojumu pirkt vai pārdot vērtspapīrus, vai arī, saskaņā ar pilnvarojumu, pārvaldot ieguldītāja vērtspapīru portfeli, vai sniedzot konsultācijas par ieguldījumiem.